ساختمان آرمان توس

سازنده: شرکت ستاره آرمان توس

مجتمع مسکونی- تجاری- اقامتی آرمان در زیربنایی حدود 95000 متر در شهر مشهد توسط شرکت ستاره آرمان توس احداث و در سال 1394 به بهره برداری رسیده است . بخش تجاری این مجتمع در 13 طبقه شاملدو طبقه دارای کاربری پارکینگ، انباری و تاسیسات،3 طبقه بخش تجاری (طبقات زیر همکف الی اول) دارای 406 واحد تجاری، 7 طبقه بخش مسکونی (طبقات دوم الی هشتم) دارای 119 واحد مسکونی و 8 طبقه بخش اقامتی (از طبقه دوم الی نهم) دارای 291 واحد اقامتی بنا شده است. 

دیوارهای خارجی این ساختمان از بلوک های بتن سبک گازی (AAC) ساخته شده است که نوعی بتن متخلخل است و در مقایسه با مصالح ساختمانی سنتی دارای ضریب انتقال حرارت به مراتب پایین‌تری است. در سقف نهایی ساختمان نیز از عایق حرارتی استفاده شده است. پنجره‌های استفاده شده در ساختمان آرمان از نوع دوجداره با ترمز حرارتی هستند که موجب جلوگیری از تلفات از طریق نفوذ و رسانایی از پنجره‌ها شده است. مجموعه این تمهیدات تلفات حرارتی از جداره‌های ساختمان را به حداقل رسانده است و نتیجتا ساختمان الزامات مبحث 19 ساختمان را با ضریب اطمینان بالایی برآورده کرده است.

تاسیسات ساختمان

بخش مسکونی

گرمایش بخش مسکونی ساختمان برای هر واحد به صورت مستقل توسط پکیج‌های دیواری و رادیاتور و سرمایش توسط سیستم اسپلیت تامین می‌شود.

بخش تجاری و اقامتی

سرمایش و گرمایش بخش تجاری و اقامتی ساختمان آرمان به صورت مرکزی توسط چیلر و بویلر تامین شده و توسط فن کویل‌های سقفی و هواسازها در فضاها توزیع می‌شود. سرمایش مورد نیاز در این بخش‌ها، به وسیله پنج دستگاه چیلر جذبی شعله مستقیم دو اثره به ظرفیت هریک  500 تن تبرید تامین می‌شود. به منظور تامین آسایش افراد، هوای تازه نیز توسط هواسازها گرم یا سرد شده و در فضاهای داخل ساختمان توزیع می‌شود.    

سیستم BMS

سیستم‌‌های تاسیسات بخش‌های اقامتی و تجاری شامل هواسازها، بویلرها، چیلرها، پمپ‌ها، برج‌های خنک‌کن و فن‌های اگزاست توسط سیستم BMS کنترل می‌شوند. این سیستم قادر است تجهیزات را با توجه به نیاز ساختمان در هر لحظه روشن یا خاموش نموده و به این ترتیب از مصارف انرژی تا حد زیادی بکاهد. به عنوان مثال سیستم BMS با اندازه‌گیری دمای هوای بیرون و داخل ساختمان، عملکرد هواسازها را به نحوی تنظیم می‌کند که دمای داخل همواره در شرایط آسایش قرار داشته باشد. این سیستم از سرد و گرم شدن بیش از اندازه  داخل ساختمان جلوگیری می‌کند و مصارف انرژی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

انرژی‌های نو

در ساختمان آرمان علاوه بر رعایت استانداردهای بالای ساخت و استفاده از تجهیزات با راندمان بالا، از انرژی‌های تجدیدپذیر نیز استفاده می‌شود.بدین منظور از پنل‌های فوتوولتائیک با راندمان بالا برای تولید انرژی الکتریکی از تابش خورشید استفاده شده است. تعداد پنل‌های استفاده شده در ساختمان آرمان80 عدد بوده که توان نامی مجموع آن‌ها برابر 17 کیلووات است

ساختمان آرمان توس براساس ممیزی انرژی انجام شده، موفق به کسب رده انرژی E در استاندارد ملی برچسب انرژی ساختمان گردیده است.

 

Copyright MAXXmarketing Webdesigner GmbH
سازنده: شرکت ساختمانی پارسازه
سازنده: شرکت ساختمانی ایرانیان اطلس
سازنده: شرکت ساختمانی ایرانیان اطلس
سازنده: شرکت ساختمانی ایرانیان اطلس
سازنده: شرکت ساختمانی پارسازه

سازندگان و تامین کنندگان